Firma ZIAD Bielsko-Biała współpracująca od lat z Wydziałem Budowy Maszyn i Informatyki UBB podpisała umowę, w ramach której dr inż. Jerzy Kopeć z Katedry Podstaw Budowy Maszyn przygotował dokumentację techniczną oraz nadzorował wykonanie nowego stanowiska do nauki montażu połączeń kołnierzowych ciśnieniowych.
Stanowisko służy do szkolenia pracowników w zakresie montażu i demontażu połączeń kołnierzowych stosowanych powszechnie w przemyśle ciepłowniczym, chemicznym, itp. Umożliwia ono naukę poprawnego montażu połączenia kołnierzowo śrubowego dla trzech wariantów połączeń kołnierzowych (D250/PN6, D150/PN10, D80/PN40). Ponadto istnieje możliwość dodania kolejnych elementów rozszerzających jego zastosowanie.
Stanowisko o budowie modułowej zbudowane jest z czterech podstaw (każda w postaci zespawanej z profili zamkniętych ramy) spoczywających na regulowanych łapach lub kołach z hamulcem. Podstawy skręcone są ze sobą śrubami za pomocą łączników metalowych. Każdy moduł może być transportowany oddzielnie, stanowisko może być używane jako stacjonarne lub przenośne. Trzy modułu zaopatrzono w zestawy składające się z dwóch połówek zbiorników ciśnieniowych (przedniej i tylnej) skręcanych ze sobą za pomocą kołnierzy i zaopatrzonych w odpowiednie uszczelki. Każda połówka zbiornika została zespawana ze znormalizowanej dennicy zgodnej z PN-EN 10253-1 oraz kołnierza typu 01 lub typu 11 (dla D80/PN40) zgodnego z PN-EN 1092-1.
Do obu połówek zbiorników dospawano króćce gwintowane, które umożliwiają montaż oprzyrządowania w postaci manometrów, zaworów odcinających, zaworów bezpieczeństwa, przewodów zasilających, itp. Dodatkowo tylne połówki zbiorników wyposażono w spawane zaczepy, umożliwiające pewne przykręcenie zbiornika do ramy. Ponadto każdy moduł zaopatrzony jest w ręczną pompę ciśnieniową dostosowaną do ciśnienia przeprowadzanej próby szczelności połączenia kołnierzowego. Pod zbiornikami ciśnieniowymi znajdują się ociekacze z tworzywa sztucznego zabezpieczające przed rozlaniem się wody na posadzkę.
Jeżeli interesują Cię takie zagadanienia, rozwijaj swoje pasje studiując na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim. Od 1 lutego rozpoczniemy rekrutację na studia II stopnia (magisterskie) dla absolwentów studiów inżynierskich. Pamiętaj, że każdy krok w kierunku edukacji to inwestycja w siebie. Wybierając studia magisterskie drugiego stopnia, otwierasz przed sobą nowe horyzonty i dajesz sobie szansę na spełnienie swoich zawodowych marzeń.
©2023 UBB. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.