Trwa rekrutacja na studia podyplomowe
Arteterapia z elementami psychologii twórczości
lub
https://irk.ubb.edu.pl/pl/offer/SP_2024-25/programme/SP-ART/?from=registration:SP_2024-25
Data rozpoczęcia: październik 2024
Cel studiów: Celem studiów jest uzyskanie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych z zakresu arteterapii, która spełnia w praktyce arteterapeutycznej funkcje: stymulującą, rozwijającą, regulującą, korekcyjną i terapeutyczną. Absolwent studiów podyplomowych zdobywa wiedzę i umiejętności w zakresie korzystania z narzędzi sztuki w przestrzeni edukacji, rozwoju i terapii. Ponadto kształtowane są umiejętności z zakresu sztuk plastycznych i muzycznych, wykorzystania ruchu i tańca w budowaniu świadomości ciała i emocji, stosowania technik teatralnych w terapii, korzystania z literatury w pracy z emocjami, rozwijania wrażliwości z wykorzystaniem utworów literackich. Uczestnik nabywa także umiejętności z zakresu teatroterapii. W zakresie kompetencji społecznych kształtowane są umiejętności nawiązywania kontaktu i skutecznej komunikacji z grupą lub indywidualnym uczestnikiem procesu arteterapeutycznego. Uczestnik jest przygotowany do ustawicznego rozwijania swoich umiejętności z zakresu arteterapii oraz do pracy w zespole wielospecjalistycznym.
Grupa docelowa: Studia adresowane są do nauczycieli, psychologów, pedagogów, terapeutów, pracowników służby zdrowia, osób zainteresowanych problematyką wykorzystywania metod i narzędzi arteterapeutycznych z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi zarówno zdrowymi, jak i z dysfunkcjami rozwojowymi oraz z osobami z niepełnosprawnościami. Studia mają charakter doskonalący i umożliwiają wykorzystanie elementów arteterapii w prowadzeniu zajęć w ramach wykonywanej dotychczas przez nich pracy. Studia adresowane są do osób, które posiadają dyplom magistra studiów humanistycznych i/lub społecznych w zakresie pedagogiki i/lub psychologii, absolwentów studiów pierwszego stopnia i studiów uzupełniających magisterskich artystycznych, medycznych lub paramedycznych, które są zainteresowane doskonaleniem umiejętności w zakresie prowadzenia zajęć arteterapeutycznych. Oferta skierowana jest także do pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych, terapeutycznych, pracowników placówek kulturalno-oświatowych oraz do osób pragnących pracować w takich placówkach. Studia przygotowują także do stosowania elementów arteterapii na zajęciach prowadzonych w placówkach specjalnych, w ośrodkach dziennego pobytu, warsztatach terapii zajęciowej, domach pomocy społecznej, szkolnych świetlicach terapeutycznych, hospicjach itp.. Przygotowanie absolwentów studiów podyplomowych arteterapia z elementami psychologii twórczości nie obejmuje przygotowania psychologiczno-pedagogicznego.
Opis warunków uczestnictwa: kandydat powinien posiadać zaświadczenie od logopedy stwierdzające brak przeciwwskazań do podjęcia studiów logopedycznych i wykonywania w przyszłości zawodu logopedy oraz prawidłowy wynik badania audiometrycznego słuchu z opisem. Kandydat powinien posiadać umiejętność nawiązywania kontaktów, a także być zainteresowanym pracą z osobami z dysfunkcjami w zakresie mowy i języka; powinien być człowiekiem otwartym, posiadać wysoką kulturę osobistą, wyróżniać staranną wymową, być zainteresowanym wiedzą z pogranicza językoznawstwa, psychologii, pedagogiki, medycyny ze szczególnym uwzględnieniem neurologii.
Wymagane dokumenty:
_______________
Osoba kontaktowa:
prof. dr hab. Rafał Majzner
rmajzner@ubb.edu.pl
©2023 UBB. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.