Specjalności:
-
Nauczycielska
Absolwent kierunku filologia angielska, specjalności nauczycielskiej, reprezentuje wysoki poziom przygotowania ogólnohumanistycznego oraz posiada ogólną znajomość literatury, kultury i historii krajów angielskiego obszaru językowego i ogólne wykształcenie językoznawcze. Ponadto, absolwent jest specjalistą w zakresie praktycznej znajomości języka angielskiego. Uzyskując tytuł licencjata, jest on przygotowany do nauczania języka angielskiego w przedszkolach, szkołach podstawowych oraz do kompleksowej realizacji dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych zadań szkoły. Tytuł licencjata uprawnia go do kontynuowania kształcenia na studiach drugiego stopnia specjalności nauczycielskiej lub pokrewnej, w kraju i za granicą oraz kształcenia w ramach studiów podyplomowych. Może także kontynuować kształcenie na studiach magisterskich w krajach anglojęzycznych, w których obowiązuje dwustopniowy system kształcenia uniwersyteckiego.
-
Translacja z językiem biznesu
Chcesz pracować w międzynarodowym środowisku biznesowym? Ta specjalizacja pozwoli Ci na zdobycie kompetencji z zakresu translacji symultanicznej i konsekutywnej, szczególnie z zakresu tłumaczeń biznesowych. W trakcie studiów, będziesz mieć okazję zgłębiać tajniki tłumaczenia tekstów specjalistycznych, miedzy innymi technicznych, prawnych i medycznych. Poznasz język i słownictwo ekonomiczne oraz wybrane zagadnienia biznesowe. Nauczysz się, jak wykorzystać techniki negocjacji, prezentacji biznesowych, marketingu i reklamy oraz jak zarządzać i prowadzić działalność gospodarczą. Dowiesz się, jak sporządzać dokumentację i korespondencję handlową oraz jak wykorzystać narzędzia i strategie umożliwiające efektywną komunikację w świecie biznesu.
-
NOWOŚĆ! Translacja: nowe technologie w przekładzie
Jeśli chcesz połączyć swoją pasję do języków ze znajomością najnowszych technologii komputerowych, to ta specjalizacja jest właśnie dla Ciebie! Dzięki interdyscyplinarnemu programowi, który łączy badania językoznawcze i translatorskie z elementami technologii informatycznych, poznasz innowacyjne rozwiązania w dziedzinie przetwarzania języka ze szczególnym uwzględnieniem tych przydatnych w procesie tłumaczenia audiowizualnego, maszynowego, czy na potrzeby lokalizacji. Nauczysz się również jak łączyć myślenie projektowe z językowym w wielokulturowym świecie. Jeśli chcesz wziąć udział w tworzeniu przyszłości języka i komunikacji, to ta ścieżka jest dla Ciebie!
Plan studiów (w ujęciu przedmiotowym)
Zasady kwalifikacji
Wymagane dokumenty kwalifikacyjne
Kandydaci na I rok studiów pierwszego stopnia zobowiązani są do złożenia następujących dokumentów:
- kopii świadectwa dojrzałości albo świadectwa dojrzałości i zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów;
- poświadczenia uiszczenia opłaty rekrutacyjnej;
Dokumenty można przesłać przez system rekrutacyjny.
Przedmioty będące podstawą kwalifikacji
Kierunek | Przedmioty podstawowe - P | Język obcy nowożytny - JO |
Filologia angielska | język polski | dowolny język obcy nowożytny |
Wskaźnik rekrutacji
Wskaźnik rekrutacji WR (maksymalna liczba punktów = 1000) dla kandydatów, którzy zdawali egzamin maturalny dla kierunku filologia angielska wyliczony zostanie wg wzoru:
WR = P + 4JO
gdzie:
P – liczba punktów określana na podstawie wyników z części pisemnej egzaminu maturalnego z przedmiotów podstawowych (zgodnie z załącznikiem Nr 3 do Uchwały Nr 1764/06/VII/2023 z dnia 27 czerwca 2023 r.)
W przypadku, gdy kandydat:
- zdawał przedmiot na obydwu poziomach, podstawowym i rozszerzonym, liczba punktów P jest sumą wyników procentowych ze świadectwa z poziomu podstawowego i rozszerzonego;
- zdawał przedmiot na poziomie podstawowym, liczba punktów P równa się wynikowi procentowemu ze świadectwa;
- zdawał przedmiot na poziomie rozszerzonym lub mógł zdawać przedmiot tylko na jednym poziomie, liczba punktów P równa się wynikowi procentowemu ze świadectwa pomnożonemu przez dwa.
Jeżeli kandydat zdawał więcej niż jeden przedmiot wymieniony w załączniku Nr 3, to wybierany jest przedmiot z wynikiem korzystniejszym dla kandydata. Maksymalna liczba punktów P = 200.
JO – liczba punktów określana na podstawie wyników z części pisemnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego (zgodnie z załącznikiem Nr 3 do Uchwały Nr 1764/06/VII/2023 z dnia 27 czerwca 2023 r.)
W przypadku, gdy kandydat:
- zdawał przedmiot na obydwu poziomach, podstawowym i rozszerzonym, liczba punktów JO jest sumą wyników procentowych ze świadectwa z poziomu podstawowego i rozszerzonego;
- zdawał przedmiot na poziomie podstawowym, liczba punktów JO równa się wynikowi procentowemu ze świadectwa;
- zdawał przedmiot na poziomie rozszerzonym lub mógł zdawać przedmiot tylko na jednym poziomie, liczba punktów JO równa się wynikowi procentowemu ze świadectwa pomnożonemu przez dwa.
Jeżeli kandydat zdawał więcej niż jeden przedmiot wymieniony w załączniku Nr 3, to wybierany jest przedmiot z wynikiem korzystniejszym dla kandydata. Maksymalna liczba punktów JO = 200.
W przypadku, gdy kandydat nie zdawał podczas egzaminu maturalnego żadnego przedmiotu z listy wymienionych w załączniku nr 3 do Uchwały Nr 1764/06/VII/2023 z dnia 27 czerwca 2023 r., brak oceny z tego przedmiotu nie wyklucza go z toku postępowania kwalifikacyjnego, ale jest równoznaczny z otrzymaniem przez kandydata 0 punktów z tego przedmiotu podstawowego i/lub języka obcego.
Wskaźnik rekrutacji WR (maksymalna liczba punktów =1000) dla kandydatów, którzy zdawali egzamin dojrzałości dla kierunku filologia angielska wyliczony zostanie wg wzoru:
WR = P + 4JO
gdzie:
P – liczba punktów uzyskana po przeliczeniu oceny z matury pisemnej z przedmiotu kierunkowego (zgodnie z załącznikiem Nr 3 do Uchwały Senatu ATH nr 1764/06/VII/2023 z dnia 27 czerwca 2023 r.). Maksymalna liczba punktów P = 200.
JO – liczba punktów uzyskana po przeliczeniu oceny z matury pisemnej lub ustnej (w pierwszej kolejności brana pod uwagę jest ocena z matury pisemnej) z języka obcego nowożytnego (zgodnie z załącznikiem Nr 3 do Uchwały Senatu ATH nr 1764/06/VII/2023 z dnia 27 czerwca 2023 r.). Kandydat posiadający certyfikat językowy, zwalniający z egzaminu maturalnego, uzyskuje maksymalną liczbę punktów. Maksymalna liczba punktów JO = 200.
W przypadku, gdy kandydat nie zdawał podczas egzaminu dojrzałości przedmiotów będących podstawą kwalifikacji, będzie brana pod uwagę jego ocena ze świadectwa ukończenia szkoły średniej z wagą 0,5.
Liczba punktów przypisanych ocenom z egzaminu dojrzałości jest następująca:
Ocena
|
Liczba punktów
|
|
Rok wydania świadectwa | ||
przed 1992 r. skala ocen 3 – 5 |
1992 – 2006 r.
skala ocen 2 – 6 |
|
celujący
|
–
|
200
|
bardzo dobry
|
200
|
150
|
dobry
|
133
|
115
|
dostateczny
|
67
|
70
|
dopuszczający
|
- | 3 |
Terminy
-
Terminy rekrutacji na studia stacjonarne oraz niestacjonarne, rozpoczynające się od semestru zimowego roku akademickiego 2024/2025 dla:
Opłaty
Zgodnie z § 38 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz.U. 2018, poz. 1861) wysokość opłaty za przeprowadzenie rekrutacji na studia wynosi 85 zł.
Wymagane dokumenty w przypadku zakwalifikowania na studia
Kandydaci zakwalifikowani do przyjęcia na I rok studiów pierwszego stopnia zobowiązani są do złożenia następujących dokumentów:
- kopii świadectwa dojrzałości albo świadectwa dojrzałości i zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów poświadczonych przez uczelnię (oryginał do wglądu);
- ankiety osobowej kandydata oraz podania (do pobrania z systemu Internetowej Rekrutacji Kandydatów zakładka: Zgłoszenia rekrutacyjne/Dokumenty i dalsze kroki);
- oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych przez Uniwersytet Bielsko-Bialski (do pobrania z systemu Internetowej Rekrutacji Kandydatów zakładka: Zgłoszenia rekrutacyjne/Dokumenty i dalsze kroki);
- karty wpisu na listę studentów – (do pobrania z systemu Internetowej Rekrutacji Kandydatów zakładka: Zgłoszenia rekrutacyjne/Dokumenty i dalsze kroki);
- fotografii o wymiarach 35 x 45 mm, bez nakrycia głowy, w stroju galowym na jasnym tle (zgodnie z wymogami jak przy dowodzie osobistym) oraz fotografii w wersji elektronicznej, wykonanej według podanych wcześniej wymagań, wprowadzonej do systemu Internetowej Rekrutacji Kandydatów zakładka: Moje konto/Formularze osobowe/Zdjęcie);
- poświadczenia uiszczenia opłaty rekrutacyjnej.
UWAGA: Indywidualne konto do wpłaty opłaty za postępowanie związane z przyjęciem na studia, po dokonaniu zgłoszenia rekrutacyjnego w Internetowej Rekrutacji Kandydatów, jest wskazane w zakładce: Moje konto/ Płatności.
Tytuł przelewu: Opłata rekrutacyjna oraz imię i nazwisko kandydata; - oświadczenia o zapoznaniu się z wysokością opłat za usługi edukacyjne w Uniwersytecie Bielsko-Bialskim (do pobrania z systemu Internetowej Rekrutacji Kandydatów zakładka: Zgłoszenia rekrutacyjne/Dokumenty i dalsze kroki);
- potwierdzenia uiszczenia opłaty za Elektroniczną Legitymację Studencką
Uwaga: Kandydaci składają skompletowane dokumenty w teczce (białej wiązanej).
>> TUTAJ ZAPISZESZ SIĘ NA STUDIA <<
Więcej informacji:
- Rekrutacja - krok po kroku - jak zapisać się na studia
- Terminy rekrutacji - rok akademicki 2024/2025
- Przedmioty będące podstawą kwalifikacji kandydatów
- Zasady przyjęć - wskaźnik rekrutacji
- Wymagane dokumenty do Komisji Rekrutacyjnej - po zaklasyfikowaniu kandydata na studia
- whs.ubb.edu.pl