Kierunki studiów

Filologia angielska (II mgr)

Data: 23.01.2023
Wydział
Wydział Humanistyczno-Społeczny
Tryb studiów
stacjonarne
Stopień studiów
studia II stopnia (mgr)
Profil studiów
ogólnoakademicki
Opłata za studia
studia darmowe
Uzyskany tytuł
magister
Czas trwania studiów
2-letnie (4 semestry)
Rekrutacja na semestr zimowy 2025/2026
Rekrutacja online Przejdź do kalkulatora
Pozostałe kierunki na wydziale
whs_fa.webp
 

Dla kogo kierunek filologia angielska?

Dla pasjonatów języków obcych i odkrywania tradycji i historii kultur innych niż rodzima. Dla wszystkich, dla których nauka nowych słów, zwrotów i konstrukcji gramatycznych nie stanowi żadnego problemu.

Jeśli drzemią w Tobie nieskończone pokłady ciekawości, masz świetną pamięć i umiejętność krytycznego myślenia oraz chcesz płynnie posługiwać się jednym z najważniejszych języków obcych, filologia angielska na ATH będzie wyborem dla Ciebie. Pomożemy Ci wypracować umiejętność krytycznego myślenia o języku i posługiwania się nim, a także bliżej poznać kulturę krajów angielskiego obszaru językowego. Dzięki naszym studiom przygotujesz się do podjęcia pracy z profesjonalnym językiem angielskim w wielu dziedzinach edukacji, mediów, gospodarki i polityki.

 
Specjalności:
  • Tłumaczeniowa

    Specjalność tłumaczeniowa na studiach II stopnia przygotowana jest dla absolwentów studiów licencjackich, którzy chcą doskonalić warsztat  pracy nowoczesnego  filologa-tłumacza.  Nabyta  w  trakcie  studiów wiedza oraz pozyskane umiejętności przygotowują absolwentów do pracy w zawodzie, zaś zdobyte przez nich informacje z zakresu nowoczesnych metod, narzędzi i technik wykorzystywanych  w przekładzie,  pozwolą  im  na  sprawne  wykorzystywanie  wiedzy teoretycznej  w  tłumaczeniu  tekstów kultury (ze szczególnym naciskiem na teksty literackie, produkcje audiowizualne i multimodalne), tekstów   użytkowych  z  szerokiego  zakresu tematycznego oraz tekstów specjalistycznych. W programie studiów nacisk został położony na literaturę i kulturę angielskiego obszaru językowego, komunikację międzykulturową, współczesne teorie językoznawcze, wykorzystanie  komputerowych  technik  i  narzędzi w tłumaczeniu  (w  tym  tłumaczenie  wspomagane komputerowo),  oraz  specjalistycznych  kompetencji w zakresie  tłumaczenia  materiałów  audiowizualnych  (tworzenie  napisów, audiodeskrypcja, dubbing).


 Plan studiów (w ujęciu przedmiotowym)

Siatka zajęć

Siatka zajęć


 

Kryteria kwalifikacji na studia drugiego stopnia 

Szczegółowe kryteria rekrutacji na I rok studiów drugiego stopnia na kierunku: filologia, specjalność: filologia angielska (4 semestry). Na I rok studiów mogą ubiegać się:

  1. na specjalizację nauczycielską– tylko absolwenci szkół wyższych publicznych i niepublicznych z dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia na kierunku filologia, specjalność filologia angielska o specjalizacji nauczycielskiej;
  2. na specjalizację tłumaczeniową:
    a) absolwenci szkół wyższych publicznych i niepublicznych z dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia kierunkufilologia, specjalność filologia angielska;
    b) absolwenci szkół wyższych publicznych i niepublicznych z dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia kierunków pokrewnych, tzn.:
    - filologia,
    - filologia polska,
    - filozofia,
    - historia,
    - kulturoznawstwo,
    posiadających świadectwo znajomości języka angielskiego na poziomie, co najmniej B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, np. Certificate of Advanced English (CAE)
    c) absolwenci studiów wymienieni w punkcie
    d) – nie posiadający świadectwa znajomości języka, ale posiadający znajomość języka na poziomie minimum B2 – mogą złożyć dokumenty na studia pod warunkiem przystąpienia do weryfikacyjnego testu językowego.

Od kandydatów wymienionych w ust. 2 punkty b) i c) wymagane będzie uzupełnienie efektów kształcenia niezbędnych do podjęcia studiów drugiego stopnia na danym kierunku i specjalności/specjalizacji, realizowane w formie odpłatnego programu wyrównawczego ustalanego indywidualnie dla każdego kandydata.

Terminy

Terminy rekrutacji na studia stacjonarne oraz niestacjonarne, rozpoczynające się od semestru zimowego roku akademickiego 2024/2025 dla:

  • obywateli polskich dostępne są TUTAJ
  • cudzoziemców dostępne są TUTAJ

Opłaty

Zgodnie z § 38 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz.U. 2018, poz. 1861) wysokość opłaty za przeprowadzenie rekrutacji na studia wynosi 85 zł.


Wymagane dokumenty w przypadku zakwalifikowania na studia

Kandydaci na I rok studiów pierwszego stopnia zobowiązani są do złożenia następujących dokumentów: 

  • kopii świadectwa dojrzałości albo świadectwa dojrzałości i zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów poświadczonych przez uczelnię (oryginały do wglądu)
  • ankiety osobowej kandydata oraz podania (formularze ankiety oraz podania możliwe do pobrania w systemie rekrutacyjnym; 
  • poświadczenia uiszczenia opłaty rekrutacyjnej; 
  • oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych przez Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej; 
  • karty wpisu na listę studentów; 
  • fotografii o wymiarach 35 x 45 mm, bez nakrycia głowy, w stroju galowym na jasnym tle (zgodnie z wymogami jak przy dowodzie osobistym) oraz fotografii w wersji elektronicznej, wykonanej według podanych wcześniej wymagań, wprowadzone do systemu elektronicznej rejestracji przez kandydata; 
  • potwierdzenia uiszczenia opłaty za legitymację studencką. 

Uwaga: Kandydaci składają skompletowane dokumenty w teczce (białej wiązanej), dokumenty dostępne w systemie rekrutacyjnym po zakwalifikowaniu na studia.



>> TUTAJ ZAPISZESZ SIĘ NA STUDIA <<


Więcej informacji:

©2023 UBB. Wszystkie prawa zastrzeżone.