Kierunki studiów

Filologia hiszpańska (II mgr)

Data: 23.01.2023
Wydział
Wydział Humanistyczno-Społeczny
Tryb studiów
stacjonarne
Język wykładowy
język polski
Stopień studiów
studia II stopnia (mgr)
Profil studiów
ogólnoakademicki
Opłata za studia
studia darmowe
Uzyskany tytuł
magister
Czas trwania studiów
2-letnie (4 semestry)
Rekrutacja na semestr zimowy 2025/2026
Rekrutacja online Przejdź do kalkulatora
Pozostałe kierunki na wydziale

whs_fh.webp


Dla kogo kierunek filologia hiszpańska?
Dla ludzi z pasją! Dla wszystkich zainteresowanych nauką trzech języków obcych oraz zanurzeniem się w kulturę krajów hiszpańskojęzycznych. Dzięki filologii hiszpańskiej kariera w międzynarodowych firmach, biurach tłumaczeniowych, szkole językowej, a także w sektorze usług będzie na wyciągnięcie ręki.

Kierunek dedykowany wszystkim dociekliwym, ciekawym innych kultur oraz języków, a także tym, dla których kultura hiszpańska i latynoamerykańska stanowi źródło inspiracji i fascynacji.


S
pecjalizacje

  • Tłumaczeniowa z językiem angielskim

    Studia magisterskie dedykowane są osobom, które władają językiem hiszpańskim na poziomie min. B2 oraz chcą rozwijać i doskonalić warsztat pracy nowoczesnego filologa-tłumacza. Większość przedmiotów w programie ma charakter przekładoznawczy oraz specjalistyczny. Nabyta  w  trakcie  studiów wiedza oraz pozyskane umiejętności, a także zdobyte informacje z zakresu nowoczesnych metod, narzędzi i technik wykorzystywanych  w przekładzie,  pozwolą  absolwentowi  na  sprawne  wykorzystywanie  wiedzy teoretycznej  w  tłumaczeniu  różnorodnych tekstów (zwłaszcza tych specjalistycznych, literackich, produkcji audiowizualnych i multimodalnych). Duży nacisk został położony na wykorzystanie  komputerowych  narzędzi w tłumaczeniu  (w  tym  tłumaczenie  wspomagane komputerowo), specjalistycznych kompetencji w zakresie tłumaczenia materiałów.


Plan studiów (w ujęciu przedmiotowym)

Siatka zajęć


Kryteria kwalifikacji na studia drugiego stopnia

Szczegółowe kryteria rekrutacji na I rok studiów drugiego stopnia na kierunku: filologia, specjalność: filologia hiszpańska (4 semestry). Na I rok studiów mogą ubiegać się:

  1.  absolwenci szkół wyższych publicznych i niepublicznych z dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia na kierunkufilologia hiszpańska lub kierunku filologia, specjalność filologia hiszpańska;
  2. absolwenci szkół wyższych publicznych i niepublicznych z dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia oraz studiów jednolitych magisterskichkierunków pokrewnych z obszaru nauk humanistycznych, tj. filologia, filologia polska, filozofia, historia, kulturoznawstwo, posiadający świadectwo znajomości języka hiszpańskiego na poziomie co najmniej B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego oraz języka angielskiego na poziomie co najmniej B1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego;
  3. absolwenci studiów wymienieni w ust. 2 – nie posiadający świadectwa znajomości języka, ale posiadający znajomość języka hiszpańskiego na poziomie minimum B2 – mogą złożyć dokumenty na studia pod warunkiem przystąpienia do weryfikacyjnego testu językowego.

Od kandydatów wymienionych w ust. 2 i 3 wymagane będzie uzupełnienie efektów kształcenia niezbędnych do podjęcia studiów drugiego stopnia na danym kierunku i specjalności/specjalizacji, realizowane w formie odpłatnego programu wyrównawczego ustalanego indywidualnie dla każdego kandydata.

Terminy

Terminy rekrutacji na studia stacjonarne oraz niestacjonarne, rozpoczynające się od semestru zimowego roku akademickiego 2024/2025 dla:

  • obywateli polskich dostępne są TUTAJ
  • cudzoziemców dostępne są TUTAJ

Opłaty

Zgodnie z § 38 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz.U. 2018, poz. 1861) wysokość opłaty za przeprowadzenie rekrutacji na studia wynosi 85 zł.


Wymagane dokumenty w przypadku zakwalifikowania na studia

Kandydaci na I rok studiów pierwszego stopnia zobowiązani są do złożenia następujących dokumentów: 

  • kopii świadectwa dojrzałości albo świadectwa dojrzałości i zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów poświadczonych przez uczelnię (oryginały do wglądu)
  • ankiety osobowej kandydata oraz podania (formularze ankiety oraz podania możliwe do pobrania w systemie rekrutacyjnym; 
  • poświadczenia uiszczenia opłaty rekrutacyjnej; 
  • oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych przez Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej; 
  • karty wpisu na listę studentów; 
  • fotografii o wymiarach 35 x 45 mm, bez nakrycia głowy, w stroju galowym na jasnym tle (zgodnie z wymogami jak przy dowodzie osobistym) oraz fotografii w wersji elektronicznej, wykonanej według podanych wcześniej wymagań, wprowadzone do systemu elektronicznej rejestracji przez kandydata; 
  • potwierdzenia uiszczenia opłaty za legitymację studencką. 

Uwaga: Kandydaci składają skompletowane dokumenty w teczce (białej wiązanej), dokumenty dostępne w systemie rekrutacyjnym po zakwalifikowaniu na studia.



>> TUTAJ ZAPISZESZ SIĘ NA STUDIA <<



Więcej informacji:

©2023 UBB. Wszystkie prawa zastrzeżone.