W szybko rozwijającym się świecie, w którym na co dzień posługujemy się wieloma urządzeniami mechanicznymi, które ułatwiają nam życie, projektanci i specjaliści od ich budowy są jednymi z najbardziej pożądanych zawodów na rynku. Nasz kierunek da Ci szansę na różnorodne możliwości po ukończeniu studiów.
Wybierając mechanikę i budowę maszyn możesz realizować się w trzech specjalnościach: projektując, wytwarzając i kontrolując wyroby z wykorzystaniem najnowocześniejszych inżynierskich systemów komputerowych CAD/CAE/CAM/CAQ, zajmując się zagadnieniami związanymi z budową i eksploatacją samochodów i silników lub eksploatacją i rzeczoznawstwem samochodowym.
Studia magisterskie II stopnia na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn to możliwość zdobycia oraz poszerzenia i ugruntowania wiedzy z zakresu projektowania, wytwarzania i eksploatacji maszyn oraz urządzeń. Według Ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych, absolwenci naszego kierunku od razu znajdują zatrudnienie w przemyśle, otrzymują najwyższe wynagrodzenia oraz pełnią kierownicze stanowiska. Ponadto, zdobyta wiedza umożliwia także zatrudnienie w jednostkach naukowo-badawczych, biurach projektowo-konstrukcyjnych, jednostkach odbioru technicznego itp. Studia inżynierskie to połowa gry. Wybór studiów magisterskich na naszym kierunku to wejście na wyższy poziom kompetencji. Proces dydaktyczny ukierunkowany jest także na wykształcenie umiejętności samodzielnego prowadzenia badań numerycznych i eksperymentalnych.
Rozumiejąc konieczność rozwoju naszych studentów poprzez np. staże zawodowe, zajęcia na studiach magisterskich II stopnia organizujemy w sposób umożliwiający połączenie studiów z pracą, tj. dwa dni w tygodniu (poniedziałek, piątek) lub rozpoczynają się po godz. 16.00. Decyzja należy do grupy! Tak więc będziesz mieć możliwość zdobywania praktyki zawodowej już w czasie studiów.
Specjalności
- Projektowanie i technologie druku 3D
Dowiesz się, jak zastosować nowoczesne metody komputerowe do projektowania wydruków 3D o oczekiwanych własnościach użytkowych. Poznasz praktyczne możliwości oraz ograniczenia technologii druku 3D. Podczas zajęć projektowych nauczysz się ja korzystać z najnowszego oprogramowania, poznasz budowę, zasadę działania oraz możliwości przemysłowych drukarek oraz farm druku 3D. Wszystkie urządzenia dostępne są dla naszych studentów podczas zajęć oraz z domu poprzez sieć VPN.
- Komputerowo wspomagane konstruowanie i wytwarzanie (CAD/CAM)
Poznasz współczesne procesy projektowania, modelowania i wytwarzania w oparciu o nowoczesne techniki komputerowe (CAD/CAE/CAM) wykorzystywane m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, maszynowym i lotniczym. Będziesz miał dostęp do oprogramowania stosowanego w przemyśle, dostępnego tylko dla naszych studentów! Podczas zajęć praktycznych, nauczysz się w jaki sposób wykorzystać symulacje komputerowe oraz wytwarzanie addytywne na etapie koncypowania oraz projektowania. Zobaczysz, w jaki sposób poznane techniki mogą wspomagać np. wzornictwo przemysłowe. Zapoznasz się z najnowszymi przepisami i normami dotyczącymi bezpieczeństwa maszyn i urządzeń, aby realizowane przez Ciebie projekty cechowała najwyższa jakość oraz bezpieczeństwo.
- Pojazdy i silniki
Rozwiniesz swoje umiejętności związane z nowoczesnymi metodami projektowania, wiedzę o budowie pojazdów samochodowych. Dowiesz się, jak prowadzić diagnostykę systemów sterowania samochodów i ich układów napędowych. Poznasz pojazdy elektryczne, hybrydowe oraz autonomiczne. Podczas zajęć praktycznych będziesz miał możliwość sprawdzenia swojej wiedzy wykorzystując samochód hybrydowy będący w naszym posiadaniu. Zajęcia z budowy silników prowadzone na stanowiskach zbudowanych w oparciu o najnowsze silniki będące w produkcji oraz zastosowaniu.
Kariera zawodowa
Nasi absolwenci znajdują pracę na stanowiskach:
- specjalista ds. dokumentacji technicznej,
- konstruktor,
- konstruktor CAD,
- rzeczoznawca samochodowy,
- technolog CAM,
- inżynier serwisu,
- R&D (badania i rozwój),
- dyrektor techniczny,
- programista obrabiarek CNC.
Plan studiów (w ujęciu przedmiotowym)
Siatka zajęć
Dlaczego warto kontynuować naukę na uzupełniających studiach magisterskich?
- uzyskasz możliwość udziału w certyfikowanych kursach oraz szkoleniach podnoszących twoją konkurencyjność na rynku pracy,
- zdobędziesz najnowszą, najbardziej aktualną wiedzę specjalistyczną oraz powiększysz zakres umiejętności praktycznych,
- połączysz bezpłatne studia magisterskie ze zdobywaniem praktyki zawodowej.Studia magisterskie II stopnia na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn to możliwość zdobycia oraz poszerzenia i ugruntowania wiedzy z zakresu projektowania, wytwarzania i eksploatacji maszyn oraz urządzeń. Według Ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych, absolwenci naszego kierunku od razu znajdują zatrudnienie w przemyśle, otrzymują najwyższe wynagrodzenia oraz pełnią kierownicze stanowiska. Ponadto, zdobyta wiedza umożliwia także zatrudnienie w jednostkach naukowo-badawczych, biurach projektowo-konstrukcyjnych, jednostkach odbioru technicznego itp. Studia inżynierskie to połowa gry. Wybór studiów magisterskich na naszym kierunku to wejście na wyższy poziom kompetencji. Proces dydaktyczny ukierunkowany jest także na wykształcenie umiejętności samodzielnego prowadzenia badań numerycznych i eksperymentalnych.
Zasady kwalifikacji
Wymagane dokumenty kwalifikacyjne
- kopia dyplomu inżyniera i/lub kopia dokumentu potwierdzającego wynik egzaminu dyplomowego (inżynierskiego) i średnią z toku studiów I stopnia (suplementu, zaświadczenia);(dołączyć plik kopii w systemie IRK w Moje konto karta Formularze osobowe kafelka Wykształcenie obszar Wykształcenie wyższe po zapisaniu wymaganych informacji system pozwoli na dołączenie pliku z kopią dokumentu)
- potwierdzenia uiszczenia opłaty rekrutacyjnej;(dane o wymaganych płatnościach znajdują się w systemie IRK w Moje konto karta Płatności)
Wskaźnik rekrutacji
- Ocena figurująca na dyplomie studiów pierwszego stopnia (z wagą 10).
- Średnia ocen ze studiów pierwszego stopnia.
- Punkty uzyskane po rozmowie kwalifikacyjnej (skala od 0 do 5) jeżeli została przewidziana przez Wydział (w rekrutacji na r. ak. 2024/25 Wydział Budowy Maszyn i Informatyki nie wprowadził rozmowy kwalifikacyjnej jako dodatkowego kryterium rekrutacji)
Wskaźnik rekrutacji WR (maksymalna liczba punktów = 55) zostanie wyliczony wg wzoru:
WR = 10 x O + S
O - ocena figurująca na dyplomie studiów pierwszego stopnia
S - średnia ocen ze studiów pierwszego stopnia
Terminy
Opłaty
Zgodnie z § 38 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz.U. 2018, poz. 1861) wysokość opłaty za przeprowadzenie rekrutacji na studia wynosi 85 zł.
Wymagane dokumenty w przypadku zakwalifikowania na studia
Kandydaci na I rok studiów drugiego stopnia zobowiązani są do złożenia następujących dokumentów:
- kopii dyplomu ukończenia studiów (dyplomu inżyniera);
- zaświadczenia o wysokości średniej ocen ze studiów pierwszego stopnia;
- ankiety osobowej kandydata oraz podania (formularze ankiety oraz podania możliwe do pobrania po dokonaniu elektronicznej rejestracji kandydata);
- oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych przez Uniwersytet Bielsko-Bialski;
- karty wpisu na listę studentów - do pobrania w systemie elektronicznej rekrutacji;
- fotografii o wymiarach 35 x 45 mm, bez nakrycia głowy, w stroju galowym na jasnym tle (zgodnie z wymogami jak przy dowodzie osobistym) oraz fotografii w wersji elektronicznej, wykonanej według podanych wcześniej wymagań, wprowadzone do systemu elektronicznej rejestracji przez kandydata;
- potwierdzenia uiszczenia opłaty za legitymację studencką.
Uwaga: Kandydaci składają skompletowane dokumenty w teczce (białej wiązanej), dokumenty dostępne w systemie rekrutacyjnym po zakwalifikowaniu na studia.