W dniu 9 lutego 2023 r. Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej wydało pozytywną ocenę programową kierunku transport na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim.
Następna ocena programowa powinna nastąpić w roku akademickim 2028/2029.
Dla kogo kierunek Transport?
Transport realizuje jedną z najbardziej podstawowych potrzeb społecznych. Z koniecznością przemieszczania przedmiotów, w tym zdobyczy łowieckich, musiały mierzyć się już ludy pierwotne. Obecnie transport nazywany jest krwiobiegiem gospodarki i należy do jej najszybciej rozwijających się gałęzi. Musi funkcjonować także w trudnych czasach różnych kryzysów. Jednocześnie łączy w sobie wiele zagadnień, przedsięwzięć i wyzwań. Obejmuje różne rodzaje transportu – drogowy, kolejowy, wodny, lotniczy, rurociągowy; transport osób i towarów; transport bliski i daleki. Specjaliści z zakresu transportu rozwiązują zagadnienia związane z jego organizacją, logistyką, infrastrukturą, inżynierią ruchu, sterowaniem, bezpieczeństwem i ochroną środowiska. Według najnowszych szacunków tylko sektor transportu drogowego zatrudnia w Polsce – pośrednio lub bezpośrednio – milion osób, co stanowi około 7,5 proc. wszystkich pracujących w naszym kraju. Jeśli więc chcesz związać swoją przyszłość z nowoczesną, nieodzowną dla gospodarki dziedziną, w której możesz realizować różnorodne wyzwania to TRANSPORT jest tym czego szukasz.
Specjalności
Na kierunku Transport realizowane są dwie specjalności.
Bezpieczeństwo i planowanie w transporcie
W ramach specjalności studenci zdobywają pogłębioną wiedzę związaną z bezpieczeństwem w transporcie drogowym, a także poznają metody planowania, zarządzania i strategii w transporcie, między innymi z wykorzystaniem systemów ekspertowych i teorii gier.
Transport drogowy
W ramach specjalności studenci zapoznają się wszechstronnie z problemami bezpieczeństwa – od konstrukcji pojazdu, poprzez jego homologację, rozwiązania inżynierii ruchu drogowego aż do wpływu na bezpieczeństwo zachowań uczestników ruchu. Ponadto nabywają umiejętności w zakresie wykorzystywania nowoczesnych usług i systemów telematycznych stosowanych w transporcie drogowym.
Wymagane dokumenty kwalifikacyjne
Wskaźnik rekrutacji
Wskaźnik rekrutacji WR (maksymalna liczba punktów = 55) zostanie wyliczony wg wzoru:
WR = 10 x O + S
O - ocena figurująca na dyplomie studiów pierwszego stopnia
S - średnia ocen ze studiów pierwszego stopnia
Zgodnie z § 38 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz.U. 2021, poz.661) opłata za przeprowadzenie rekrutacji na studia wynosi 85 zł.
Indywidualne konto do wpłaty opłaty za postępowanie związane z przyjęciem na studia, po dokonaniu zgłoszenia rekrutacyjnego w Internetowej Rekrutacji Kandydatów, jest wskazane w zakładce: Moje konto/ Płatności.
Tytuł przelewu: Opłata rekrutacyjna oraz imię i nazwisko kandydata.
Wymagane dokumenty w przypadku zakwalifikowania na studia
Kandydaci na I rok studiów drugiego stopnia zobowiązani są do złożenia następujących dokumentów:
Uwaga: Kandydaci składają skompletowane dokumenty w teczce (białej wiązanej).
Studenci kierunku mają do dyspozycji dobrze wyposażone laboratoria, dostęp do specjalistycznego oprogramowania oraz bogatego księgozbioru. W dużym stopniu utworzenie bazy dydaktycznej kierunku było możliwe dzięki:
Współpraca z pozostałymi Wydziałami technicznymi ATH powoduje, że studenci kierunku korzystają także ze specjalistycznych laboratoriów tamtych jednostek. Poza laboratoriami komputerowymi, na kierunku na Wydziale Zarządzania i Transportu funkcjonują laboratoria dedykowane: Inżynierii ruchu i monitoringu, Systemów sterowania, Inteligentnych Systemów Transportowych oraz Mechaniki i badań symulacyjnych.
Katedra Transportu dysponuje unikatowym w skali kraju stanowiskiem badawczo-dydaktycznym „Poligon ITS”. Stanowisko zostało wyróżnione w konkursie Lider ITS 2017 organizowanym przez Stowarzyszenie ITS POLSKA.
Nagrody, osiągnięcia
2012 – nagroda 1 mln złotych w konkursie Ministerstwa nauki i Szkolnictwa Wyższego na dofinansowanie podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni w zakresie wdrażania systemów poprawy jakości kształcenia oraz Krajowych Ram Kwalifikacji
2016 – Certyfikat i Znak Jakości „Studia z Przyszłością” oraz Certyfikat Nadzwyczajny „Laur innowacji” przyznany przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego
2017 – Certyfikat i Znak Jakości „Studia z Przyszłością” oraz Certyfikat Nadzwyczajny „Lider Jakości” przyznany przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego
2017 – Stanowisko dydaktyczno-badawcze „Poligon ITS” Katedry Transportu zostało wyróżnione w konkursie Lider ITS 2017 organizowanym przez Stowarzyszenie ITS POLSKA
Publikacje studentów
Studenci i absolwenci kierunku Transport biorą udział w konferencjach naukowych, na których prezentują także swoje prace, w szczególności prace dyplomowe. Między innymi uczestniczyli w następujących konferencjach:
Ponadto publikują prace w czasopismach takich jak: Logistyka, TTS Technika Transportu Szynowego, Autobusy – Technika, Eksploatacja, Systemy Transportowe. Wydane zostały także dwie monografie „Wspomaganie komputerowe i logistyka w transporcie”, w których 16 absolwentów zaprezentowało obszerne omówienia swoich prac dyplomowych.
Więcej informacji:
©2023 UBB. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.