Dla kogo kierunek Zarządzanie?
Dla osób, które z ciekawością i pasją zmierzą się z nauką zagadnień z obszaru zarządzania, ekonomii, finansów, przedsiębiorczości, marketingu, logistyki i jakości, HR. Osób samodzielnych, kreatywnych, niebojących się wyzwań, które potrafią pracować zarówno w małych, jak i dużych zespołach. Na studiach dowiesz się, jak funkcjonuje gospodarka, współczesne firmy i inne organizacje, poznasz metody i instrumenty pracy menedżera, nauczysz się prowadzić badania rynkowe. Rozwiniesz umiejętności pracy zespołowej, realizacji projektów i rozwiązywania problemów. Tę wiedzę wykorzystasz potem w praktyce we wszystkich branżach gospodarki. Nasi absolwenci pracują na stanowiskach wysokospecjalistycznych w firmach lokalnych, jak i globalnych korporacjach, kierują zaawansowanymi projektami i zespołami ludzi. Wielu z nich to także odnoszący sukcesy przedsiębiorcy, innowatorzy czy twórcy startupów. Polecamy zarządzanie wszystkim tym, którzy chcą związać swoją przyszłość i karierę z realizacją profesjonalnych zadań w przedsiębiorstwach czy administracji lub mają odwagę i pomysł, by odnaleźć się we własnym biznesie. Studenci kierunku Zarządzanie mają do wyboru trzy specjalności. Wybór specjalności następuje na drugim semestrze studiów.
Specjalności
Studenci kierunku Zarządzanie mają do wyboru trzy specjalności. Wybór specjalności następuje na drugim semestrze studiów.
Menedżer HR i finansów - nowa specjalność
Specjalność kształci umiejętność strategicznej analizy zasobów ludzkich i finansowych w każdej organizacji oraz podejmowania decyzji dotyczących planowania rozwoju przedsiębiorstwa w długiej perspektywie. Pozyskiwanie najlepszych pracowników, zarządzanie zespołami, motywowanie i tworzenie bezpiecznego i inkluzywnego środowiska pracy przy jednoczesnym uwzględnieniu perspektywy finansowej to kluczowe kompetencje absolwenta specjalności. Nadzoruje on również wszelkie działania związane z Employer Branding, a także szeroko rozumianą polityką personalną mając jednocześnie na uwadze aspekty finansowe ważne dla każdej organizacji.
Jakie przedmioty?
Specjalność oferuje między innymi przedmioty obejmujące zagadnienia:
Czy tylko nauka?
Specjalność prowadzi grupa profesjonalistów, z długoletnim doświadczeniem w praktyce gospodarczej oraz dydaktyce. Zapewnia wsparcie w rozwijaniu zainteresowań studentów, poszukiwaniu zatrudnienia oraz w przygotowaniu prac dyplomowych o tematyce zgodnej z prowadzoną tematyką kształcenia. Organizowane są dla naszych studentów dodatkowe szkolenia (np. uruchamianie własnego przedsiębiorstwa społecznego) oraz wykłady prowadzone przez przedstawicieli Związku Banków Polskich, Powiatowego Urzędu Pracy, ZUS oraz przedsiębiorców działających w regionie.
Kariera zawodowa
Absolwent to wykwalifikowana osoba, posiadająca kompleksową wiedzę zarówno z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, jak i finansów. Program studiów umożliwia zdobycie umiejętności analitycznych, strategicznych oraz praktycznych, pozwalając na skuteczne kierowanie obszarami HR i finansów w zrównoważony sposób. Oferowany zestaw kompetencji menedżerskich jest nie tylko unikalny (połączenie zzl i finansów), ale również uniwersalny, czyli przydatny na każdym stanowisku kierowniczym.
Przykładowe stanowiska pracy, na których absolwent może wspierać organizacje:
Absolwenci tego kierunku są przygotowani do pracy zarówno w sektorze publicznym, prywatnym, jak i organizacjach non-profit. W sposób szczególny absolwenci są gotowi do wsparcia organizacji działających w środowisku międzynarodowym, ze względu na realizację części zajęć w języku angielskim.
Menedżer logistyki i jakości
Specjalność została przygotowana z myślą o studentach, którzy chcieliby połączyć operacyjną znajomość obszarów zarządzania logistycznego i zarządzania jakością z umiejętnościami menedżerskimi, takimi jak planowanie, budowanie zespołów czy kreowanie przestrzeni zawodowej.
Specjalność można zaliczyć do grona interdyscyplinarnych, co oznacza, że student zdobywa szeroką wiedzę na temat procesów związanych z funkcjonowaniem systemów zarządzania, przepływem dóbr i informacji, doskonaleniem organizacji, a także rozwija inne umiejętności przydatne w gospodarce, takie jak przywództwo, zarządzanie relacjami czy zarządzanie zespołem. Wszystkie te kompetencje i umiejętności interpersonalne są niezbędne w pracy na różnych stanowiskach i poziomach organizacji.
Prócz wiedzy z zakresu organizacyjnych aspektów zintegrowanych i branżowych systemów zarządzania, studia na specjalności uczą, jak uwzględniać potrzeby i oczekiwania klientów oraz innych stron zainteresowanych (pracowników, społeczeństwa, otroczenia gospodarczego) w procesach zarządzania, wykształcają podejście do ciągłego doskonalenia, które jest kluczowe dla sukcesu każdej organizacji.
Jakie przedmioty?
Oferta dydaktyczna specjalności obejmuje szereg praktycznych przedmiotów, które można podzielić na trzy grupy. Pierwsza z nich mieści w sobie zagadnienia organizacji, przepływu dóbr i informacji, omawiane na przedmiotach takich jak: planowanie logistyczne, zarządzanie czasem czy też zarządzanie w gospodarce cyfrowej. Drugą grupę stanowią przedmioty związane z zarządzaniem jakością i doskonaleniem organizacji, należą do nich np.: total quality management, zintegrowane systemy zarządzania czy branżowe systemy zarządzania. Całość uzupełniają przedmioty kształtujące kompetencje menedżerskie i są to np.: przywództwo, kreowanie przestrzeni zawodowej, zarządzanie relacjami i budowanie zespołu.
Na zajęciach ćwiczeniowych studenci prowadzą własne badania i analizy, a także rozwiązują problemy i studia przypadków, zawierające praktyczne przykłady rozwiązań wdrożonych przez przedsiębiorstwa z różnych branż i gałęzi przemysłu (logistyczne, produkcyjne, usługowe). Niektóre zajęcia maja formę praktyczna i są prowadzone przez specjalistów z danej dziedziny. Studenci mogą także skonfrontować swą wiedzę teoretyczną z praktyką podczas licznych wycieczek naukowych i wizyt studyjnych.
Czy tylko nauka?
Oprócz nauki studenci mogą uczestniczyć w życiu uczelni, biorąc udział w konferencjach naukowych, festiwalach nauki, wyjazdach w ramach wymiany międzynarodowej Erasmus+, a także działając w kołach naukowych. Przy Katedrze Zarządzania funkcjonuje związane ze specjalnością Koło Naukowe Logistyki i Jakości Quallog, które organizuje wycieczki, wyjazdy konferencyjne, umożliwia studentom udział w aktywności naukowej uczelni i publikowanie własnych prac naukowych.
Kariera zawodowa
Absolwenci specjalności, ze względu na jej wielowymiarowość, są doskonale przygotowani do pracy w wielu gałęziach gospodarki, przedsiębiorstwach produkcyjnych, transportowych, magazynowych, handlowych, produkcyjnych, usługowych, administracji publicznej czy sklepach i platformach internetowych. Specjalność bowiem daje nie tylko wiedzę zawodową, ale także dodatkowe umiejętności i kompetencje interpersonalne, które są cenione na rynku pracy.
Nasi absolwenci pracują jako menedżerowie logistyki, spedytorzy, audytorzy, konsultanci, analitycy czy menedżerowie jakości. Wielu z nich z powodzeniem prowadzi własną działalność gospodarczą. Można ich spotkać w takich branżach, jak automotive, transport, spedycja, logistyka, budownictwo, telekomunikacja, gastronomia, hotelarstwo, a także w jednostkach administracji państwowej i samorządowej.
Zarządzanie firmą
Na specjalności Zarządzanie firmą kładziemy duży nacisk na połączenie teorii z praktyką. Studenci realizują projekty konsultingu studenckiego w trakcie których rozwiązują problemy przedsiębiorstw, z którymi współpracujemy. Pracują pod opieką wykładowcy akademickiego oraz menedżera z danego przedsiębiorstwa. Mają przez to możliwość posmakowania kontaktu z rzeczywistym klientem i samodzielnego proponowania rozwiązań w konkretnych sprawach firmy. Każdy student ma szansę wnieść do takiej firmy coś nowego, zmienić ją czy ulepszyć. Samodzielna realizacja projektu biznesowego pozwala studentom na sprawdzenie poziomu swojej wiedzy. Dla studentów–konsultantów inicjatywa tego typu daje szansę na aktywizację zawodową oraz rozwijanie nowych umiejętności i kompetencji, niezbędnych do poruszania się w dzisiejszym świecie biznesu. Takie połączenie teorii i praktyki w czasie studiów ułatwia znalezienie atrakcyjnej pracy.
Jakie przedmioty?
Zajęcia na specjalności Zarządzanie firmą pozwalają nabyć wiedzę niezbędną do podjęcia pracy w różnych branżach. Przedmioty na studiach licencjackich to m.in. Biznes plan, Zarządzanie i planowanie marketingowe, Przywództwo w organizacji, Negocjacje i techniki sprzedaży, Zarządzanie karierą zawodową czy Marketing internetowy. Na studiach magisterskich wśród przedmiotów na specjalności znajdują się m.in. Marketing międzynarodowy, Zarządzanie marką i wizerunkiem, Controlling, Zarządzanie ryzykiem czy E-commerce. Zajęcia na specjalności Zarządzanie firmą są ściśle związane z praktyką biznesową i obejmują, oprócz konsultingu studenckiego, wizyty studyjne w firmach, wykłady gościnne praktyków czy prace dyplomowe dla biznesu. Na zajęciach studenci pracują indywidualnie i zespołowo, prowadzą własne badania i analizy, a także poznają realne wyzwania przedsiębiorstw w oparciu o wybrane studia przypadków.
Czy tylko nauka?
Nie tylko nauką żyje student. Studenci specjalności Zarządzanie firmą uczestniczą we wszystkich działaniach Uczelni biorąc udział w konferencjach, warsztatach, seminariach, wykładach gościnnych praktyków zarządzania, w akcjach społecznych, wyjazdach w ramach wymiany międzynarodowej Erasmus+ oraz licznych wizytach studyjnych w kraju i poza jego granicami. Studenci mogą realizować się również działając w dwóch kołach naukowych: Koło Młody Menedżer oraz Koło Turystyki. Członkowie obu kół mogą poszerzać swoje horyzonty i spędzać miło czas na wspólnych wyprawach turystyczno-naukowych i konferencjach.
Kariera zawodowa
Absolwenci specjalności Zarządzanie firmą są przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach na stanowiskach specjalista/starszy specjalista z zakresu zarządzania (np. marketingu, promocji, sprzedaży, obsługi klienta, organizacji i zarządzania, strategii rozwoju itd.), kierownik średniego szczebla w przedsiębiorstwach (małych, średnich i dużych) oraz do uruchomienia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Plan studiów (w ujęciu przedmiotowym)
Wymagane dokumenty kwalifikacyjne
Kandydaci na I rok studiów pierwszego stopnia zobowiązani są do złożenia następujących dokumentów:
Dokumenty można przesłać przez system rekrutacyjny.
Kwalifikacja następuje na podstawie oceny figurującej na dyplomie studiów pierwszego stopnia oraz średniej ocen ze studiów pierwszego stopnia.
O przyjęcie na studia stacjonarne II stopnia kierunek Zarządzanie (studia 4-semestralne) mogą ubiegać się absolwenci studiów I stopnia licencjackich i inżynierskich posiadający tytuł licencjata i/lub inżyniera oraz absolwenci studiów II stopnia posiadający tytuł magistra po wszystkich kierunkach.
Wskaźnik rekrutacji
Komisja rekrutacyjna sporządza listy rankingowe kandydatów na podstawie wskaźnika rekrutacji WR wyliczonego wg wzoru:
WR = (10 x O) + S
gdzie:
O - ocena figurująca na dyplomie studiów pierwszego stopnia,
S - średnia ocen ze studiów pierwszego stopnia,
Terminy rekrutacji na studia stacjonarne oraz niestacjonarne, rozpoczynające się od semestru zimowego roku akademickiego 2024/2025 dla:
Zgodnie z § 38 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz.U. 2018, poz. 1861) wysokość opłaty za przeprowadzenie rekrutacji na studia wynosi 85 zł.
Wymagane dokumenty w przypadku zakwalifikowania na studia
Kandydaci na I rok studiów drugiego stopnia zobowiązani są do złożenia następujących dokumentów:
Uwaga: Kandydaci składają skompletowane dokumenty w teczce (białej wiązanej), dokumenty dostępne w systemie rekrutacyjnym po zakwalifikowaniu na studia.
>> TUTAJ ZAPISZESZ SIĘ NA STUDIA <<
Więcej informacji:
Studenci kierunku mają do dyspozycji dobrze wyposażone laboratoria, dostęp do specjalistycznego oprogramowania oraz bogatego księgozbioru. W dużym stopniu utworzenie bazy dydaktycznej kierunku było możliwe dzięki:
Współpraca z pozostałymi Wydziałami technicznymi UBB powoduje, że studenci kierunku korzystają także ze specjalistycznych laboratoriów tamtych jednostek.
©2023 UBB. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.