Uniwersytet dynamicznie się rozwija. Zbliżająca się rekrutacja na rok akademicki 2024/2025 przyniesie pewne nowości. Oprócz funkcjonujących już kilkudziesięciu kierunków na pięciu wydziałach naszą ofertę studiów poszerzą ciekawe propozycje: Industrial Engineering, zarządzanie zasobami ludzkimi, turystyka i pedagogika specjalna. Mamy też nowy projekt realizowany w ramach funduszy unijnych. Oto szczegóły!
Projekt dla rozwoju
„Kompetencje dla branż kluczowych – rozwój kompetencji studentów i pracowników UBB” to tytuł nowego projektu, który będzie przez uczelnię realizowany w latach 2024-2029 z budżetem prawie 10 mln zł. Cel? Wsparcie kształcenia w Uniwersytecie Bielsko-Bialskim w zakresie branż kluczowych dla rozwoju gospodarki z jednoczesnym uwzględnieniem potrzeb zielonej i cyfrowej transformacji.
Projekt otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). Co ważne, wniosek projektowy został bardzo wysoko oceniony. Na 91 złożonych wniosków zajął 2 miejsce! Obejmie trzy kierunki – transport, inżynierię środowiskaoraz budownictwo. Zostaną one tak zmodyfikowane, aby umożliwić studentom zdobycie nowych kompetencji i kwalifikacji przy jednoczesnym podnoszeniu kompetencji kadry dydaktycznej.
Co to oznacza w praktyce? Między innymi rozbudowę i unowocześnienie bazy laboratoryjnej – inteligentnych systemów transportowych, inżynierii ruchu i monitoringu, technik logistycznych, technik symulacyjnych, energetyki odnawialnej oraz pracowni komputerowej dla specjalności budownictwo zeroemisyjne. 240 studentów i 33 nauczycieli akademickich prowadzących zajęcia na modyfikowanych kierunkach skorzysta ze wsparcia w zakresie podnoszenia kwalifikacji i kompetencji, przykładowo ze szkoleń, wizyt studyjnych oraz płatnych staży – wyjaśnia dr Robert Pysz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.
Industrial Engineering
Jeśli chodzi o samą ofertę kształcenia, nową propozycją w nadchodzącym roku akademickim będzie anglojęzyczny kierunek studiów I stopnia związany z inżynierią przemysłową. Industrial Engineering połączy elementy nauk technicznych, zarządzania, informatyki oraz ekonomii, by wyposażyć absolwentów w umiejętność projektowania procesów produkcyjnych, zarządzania nimi i ich optymalizacji, a także tworzenia innowacyjnych rozwiązań, zgodnie z międzynarodowymi standardami i wymogami współczesnego przemysłu.
Będą oni mogli znaleźć zatrudnienie w międzynarodowych firmach, na przykład jako dyrektorowie techniczni, inżynierowie jakości, konstruktorzy, technolodzy lub menadżerowie projektu. Mogą kontynuować naukę na studiach II stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn lub zarządzanie i inżynieria produkcji, już w języku polskim.
Szczegóły: https://rekrutacja.ubb.edu.pl/kierunki-studiow/industrial-engineering-90.html
Zarządzanie zasobami ludzkimi
Nowością na uczelni będzie również Zarządzanie zasobami ludzkimi – studia o profilu ogólnoakademickim na poziomie licencjackim, przygotowujące do pracy w obszarze HR. Co ważne, kształcenie to będzie prowadzone w języku polskim, ale ze względu na uniwersalny charakter kompetencji, w jakie mają zostać wyposażeni absolwenci, niektóre moduły będą realizowane w języku angielskim, a dodatkowo student będzie miał możliwość wyboru realizacji specjalności zarządzanie międzynarodowymi zespołami całkowicie w języku angielskim (dwa ostatnie semestry). To szansa na nabycie dodatkowych kompetencji językowych na poziomie, który pozwoli swobodnie poruszać się w zespołach międzynarodowych, również tych wirtualnych.
Szczegóły: https://rekrutacja.ubb.edu.pl/kierunki-studiow/nowosc-zarzadzanie-zasobami-ludzkimi-93.html
Turystyka
Ci, którzy swoją zawodową przyszłość widzą w branży turystycznej, mogą zdecydować się na studia I stopnia na kierunku turystyka. Program studiów został dostosowany do potrzeb pracodawców z tego obszaru. Dostarczy wiedzy na temat funkcjonowania rynku turystycznego, marketingu, podstaw prawa i przedsiębiorczości oraz przygotowywania oferty turystycznej i technik sprzedażowych.
To nie wszystko. Szlifowane będą tu też kompetencje twarde i miękkie, jakich oczekuje się od pracowników w tym sektorze, choćby te dotyczące skutecznej komunikacji. Ze względów praktycznych spory nacisk będzie położony na podnoszenie kompetencji lingwistycznych – z zakresu języka angielskiego oraz dodatkowego obcego.
Szczegóły: https://rekrutacja.ubb.edu.pl/kierunki-studiow/turystyka-91.html
Pedagogika specjalna
Mamy również coś dla osób, które swoje miejsce widzą w pracy z osobami o szczególnych potrzebach edukacyjnych, by pomóc im rozwijać własny potencjał i przeciwdziałać ich marginalizacji. Mocno wpisuję się to w aktualne zapotrzebowania rynku pracy, który stawia na realizowane w różnych formach kształcenie specjalne.
Absolwenci kierunku uzyskają kwalifikacje zgodne z wybraną specjalnością (edukacja i terapia osób ze spektrum autyzmu lub edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną) oraz dodatkowo z zakresu edukacji włączającej. Pięcioletnie studia magisterskie prowadzone będą w systemie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.
Rozwijaj się na nami
Zmiany, jakie dokonują się na uniwersytecie, są odpowiedzią na konkretne zapotrzebowania współczesnego rynku pracy. Uczelnia niezmiennie stawia na kształcenie kompetentnych specjalistów dla lokalnych biznesów, przemysłu i instytucji, szczególnie skupiając się na pragmatycznej stronie edukacji. Nowy projekt i kierunki są jednymi z form przekuwania tych założeń w praktykę – Robert Pysz.
Szczegóły dotyczące rekrutacji znajdziesz tutaj: https://rekrutacja.ubb.edu.pl
©2023 UBB. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.