Zasady przyjęcia na studia cudzoziemców

1. Osoby niebędące obywatelami polskimi zwane dalej „cudzoziemcami” mogą podejmować studia na warunkach określonych w dziale VIII ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

2. Cudzoziemcy mogą podejmować i odbywać studia na podstawie:
    1. umów międzynarodowych, na zasadach określonych w tych umowach;
    2. umów zawieranych z podmiotami zagranicznymi przez uczelnie, na zasadach określonych w tych umowach;
    3. decyzji ministra;
    4. decyzji dyrektora NAWA w odniesieniu do jej stypendystów;
    5. decyzji dyrektora NCN o przyznaniu środków finansowych na realizację badań podstawowych w formie projektu badawczego, stażu lub stypendium, zakwalifikowanych do finansowania w drodze konkursu;
    6. decyzji administracyjnej rektora

3. Cudzoziemcy mogą podejmować studia:
    1. pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie, jeżeli legitymują się polskim świadectwem dojrzałości albo zalegalizowanym lub opatrzonym apostille świadectwem lub innym dokumentem uzyskanym za granicą, uprawniającym do ubiegania się o przyjęcie na studia w uczelniach każdego typu w państwie, w którego systemie działała instytucja wydająca świadectwo, uznanym, zgodnie z przepisami lub na podstawie umów międzynarodowych, za równoważny odpowiedniemu polskiemu świadectwu dojrzałości;
    2. drugiego stopnia, jeżeli legitymują się dyplomem ukończenia w Polsce studiów I stopnia albo zalegalizowanym lub opatrzonym apostille dyplomem lub innym dokumentem ukończenia uczelni za granicą, uprawniającym do podjęcia studiów drugiego stopnia w państwie, w którym został wydany, uznanym – zgodnie z przepisami lub na podstawie umowy międzynarodowej – za równorzędny z odpowiednim polskim dyplomem ukończenia studiów I stopnia.

4. Na studia w języku polskim mogą być przyjmowani cudzoziemcy, którzy wykazują się znajomością języka polskiego na poziomie co najmniej B1 w rozumieniu Europejskiego Systemem Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy). Znajomość języka polskiego na wymaganym poziomie potwierdza w szczególności:
    1. ukończony roczny kurs języka polskiego w jednostkach wyznaczonych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego lub
    2. ukończony kurs języka polskiego na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim (dawna Akademia Technoczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej) lub
    3. certyfikat wydany przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego lub
    4. świadectwo dojrzałości lub dyplom szkoły wyższej, wydany na zakończenie kształcenia w języku polskim w systemie edukacji Rzeczypospolitej Polskiej lub
    5. dyplom ukończenia studiów wyższych prowadzonych w języku polskim.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach uczelnia może uznać inny dokument poświadczający znajomość języka polskiego lub wydać zaświadczenie, że stopień znajomości języka polskiego pozwala cudzoziemcowi na podjęcie studiów w tym języku.

5. Na studia w języku angielskim mogą być przyjmowani cudzoziemcy, którzy wykazują się znajomością języka angielskiego na poziomie co najmniej B2 w rozumieniu Europejskiego Systemem Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy. Znajomość języka angielskiego na wymaganym poziomie potwierdza w szczególności:
    1. certyfikat znajdujący się na liście certyfikatów opublikowanej na stronie internetowej Uczelni lub
    2. świadectwo matury Międzynarodowej (International Baccalaureate) lub świadectwo Matury Europejskiej (European Baccalaureate) lub
    3. wydany za granicą dokument uznany za równoważny świadectwu dojrzałości, jeżeli językiem wykładowym był wyłącznie język angielski lub
    4. dyplom ukończenia studiów wyższych, jeżeli językiem wykładowym był angielski lub
    5. obywatelstwo kraju, w którym językiem urzędowym jest język angielski lub
    6.  inny dokument potwierdzający zaliczenie uniwersyteckiego kursu języka angielskiego na poziomie co najmniej B2.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach uczelnia może uznać inny dokument poświadczający znajomość języka angielskiego lub wydać zaświadczenie, że stopień znajomości języka angielskiego pozwala cudzoziemcowi na podjęcie studiów w tym języku.

6. Cudzoziemcy mogą podejmować studia, jeżeli:
    1. posiadają wizę lub kartę pobytu albo inny dokument uprawniający do pobytu
      na terytorium Polski,
    2. posiadają polisę ubezpieczeniową na wypadek choroby lub następstw nieszczęśliwych wypadków na okres kształcenia w Polsce albo Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego lub przystąpić do ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia niezwłocznie po rozpoczęciu kształcenia.